10 Ağustos 2014 Pazar

Cumartesi gecesinin filmi Labor Day idi.

Sonlarına doğru biraz kan kaybetse de ben filmi çok sevdim. Son zamanlarda izlediğim en iyi filmdi diyebilirim. Tam da ruh halime uygun bir filmdi. Ne abartılı ne yorucu su gibi, ruhun içine işleye işleye akıp giden bir filmdi. Dramatik ama aşırı değil, heyecanlı ama hop oturup hop kaldırtmayan, "aa ne zaman bitti" diyebileceğiniz bir film.

Hep söylüyorum Kate Winslet filmlerini çok severim diye. Hemen hemen bütün filmlerini izlemişimdir. Bu da son filmi sanırım. 2013 yapımı. Joyce Maynard'ın 2009 yılında yazdığı aynı isimli kitabından uyarlaması film. Yönetmeni Jason Reitman, Juno ve çok sevilen The Office dizisinin yönetmeni.

Film, müzik eşliğinde doğadan görüntülerle başlıyor. 13-14 yaşlarındaki Henry'nin ağzından hikayelerini dinlemeye başlıyoruz. Annesi Adele Wheeler ile birlikte yaşadığını, babası sekreteriyle annesini aldattıktan sonra boşandıklarını ve ailesi olarak gördüğü kişinin annesi olduğunu söylüyor.

Henry, yaşına göre son derece olgun bir çocuk.  Annesinin yalnızlığının, aşksız yaşamanın ona ne kadar zor geldiğinin de farkında. Bu yüzden ona küçük bir eş gibi davranıyor. Her gün için minik kartlar hazırlıyor annesine. Bir gün ona köpük banyosu hazırlıyor, bir gün yatağına kahvaltısını götürüyor, bir gün alışverişe çıkıyorlar. Alışverişe çıktıkları bir gün markette Henry dergilere bakmak için annesinden izin alıyor. Dolaşırken kapıdan bir adam çıkıyor ve Henry'den yardım istiyor. Bu adam, Frank Chambers. Cinayetten 15 yıl hüküm giymiş ve götürüldüğü hastanenin 2. katından atlayıp kaçmış ve yaralı. Henry'e annesinin ona yardım edebileceğini düşündüğünü söylüyor ve zorla birlikte eve gidiyorlar. Başlangıçta onlar için korkutucu olan Frank zamanla ikisi için de farklı bir yer ediniyor. Yaptıkları şeyin sonucunu kestiremeyen bu üç insan farkında olmadan bir aile olmaya başlıyorlar.

Oyunculuklar zaten epey başarılıydı. Özellikle Henry rolündeki Gattlin Griffith çok iyiydi.

Bu güzel Pazar gününde şöyle bol bol mısır patlatıp izleyebileceğiniz harika bir film. Bu filmi kaçırmayın derim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder