21 Haziran 2014 Cumartesi

'Girls' dizisine dair izlenimler

Ders sürecinin ilk dönemi bitmiş, ödevler verilmiş, sunumlar yapılmış, sınavlara girilmiş ve kocaman bir "OH!" dedikten sonra.. işte şimdi buradayım. Yüksek lisansın o uykusuz, yorucu geceleri, "hiçbir şey yetişmiyor" çığlıkları sonrasında bu diziye başlamamla yüzümdeki gülücüklerin sayısı da beşer onar arttı.
'Girls' Amerikan yapımı HBO'da yayınlanan bir dizi. HBO yapım dizileri çok severiz biliyorsunuz (bkz. Game of Thrones). Şu an toplam 3 sezonu yayınlanmış, ben 2.sezona henüz geçtim ve bayıla bayıla izliyorum. İlk olarak 2012'de başlamış, dizinin yaratıcısı ise aynı zamanda başrolde oynayan Lena Dunham.Kendisi henüz 28 yaşında ve oldukça başarılı.
Soldan sağa sırasıyla; Marnie, Jessa, Hannah ve Shoshana.
Dizi New York'da yaşayan 4 kız arkadaşın ilişkileri ve yaşadıklarına odaklanıyor. Başrolda Hannah, diğerleri Marnie, Jessa ve Shoshana. Jessa ve Shoshana kuzenler. Hannah, yazar olmak için çabalıyor. Ailesi maddi yardımı kestiği için dergilerde çalışıyor  ve sürekli iş değiştiriyor. Kilolu olmasına rağmen bunu pek dert etmiyor aksine Hannah'nın dişiliği ön plana çıkarılmış durumda. Adam adında tuhaf bir şekilde dans eden hatta komple tuhaf davranışları olan bir sevgilisi var. Ama bence çok şirin, ben sevdim Adam karakterini. Marnie, iş güç sahibi, güzel, uzun süreli ilişkisi olan 24 yaşlarında bir kız. Onun sevgilisiyle ilişkisi dizideki yerinin odak noktasını oluşturuyor. Sevgilisinin ismi Charlie. Charlie bir grupta çalıyor ve şarkı söylüyor aynı zamanda da yakışıklı, çok dürüst, düzgün ve de romantik biri. Gelgelelim Marnie onun bu durumundan çok sıkılıyor, onun daha sert daha "erkeksi" mi denir işte öyle biri olmasını istiyor. Hani biz kızlar sürekli erkek arkadaşlarımızın romantik olmalarını ister ama amiyane tabirle aşırı duygusala bağladıklarında sıkılırız daralırız ya işte Marnie de aynen bu daralmayı yaşıyor. Benim en sevdiğim karakterlerden bir diğeri de Jessa. Jessa'nın giyim tarzını çok seviyorum. O, çocuk bakıcılığı yapıyor. Biraz sert ve alabildiğine çılgın bir karakter. Her an herkese her şeyi diyebilecek, pat diye "ben evlendim!" diyerek ortaya çıkabilecek insanlar vardır ya işte onlardan biri. Shoshana ve Jessa, Marnie ile de Hannah ev arkadaşılar.
Dizi çok doğal, karakterler eğlenceli, arkadaşlık ilişkileri ve yaşadıkları sorunlar çok gerçek. Bir bölüm izledikten sonra mutlaka bir bölüm daha izleyesiniz geliyor. Dizinin biraz pornografik sahneler de içerdiğini not edelim. İzlemek isteyen ona göre karar versin.
Benim son zamanlardaki favori dizim. İyiki başlamışım demekten kendimi alamıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder